Son Haberler
Home » GENÇKON » Türk Konseyi Genç Liderler Forumu Nahcivan’da Gerçekleştirildi

Türk Konseyi Genç Liderler Forumu Nahcivan’da Gerçekleştirildi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi – Türk Keneşi) genç liderler forumu; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan gençlerinin ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Nahcivan’da gerçekleştirildi. 25 – 29 Kasım tarihleri arasındaki düzenlenen programa ülkemizi temsilen giden heyetin içinde, Gençlik Projeleri Koordinatörümüz İbrahim Halil Aslan vardı.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca oluşturulan heyet; program kapsamında 26 Kasım tarihinde, Haydar Aliyev Müzesi gezisine katıldı. Ardından, Nahcivan özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talibov, Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Afandiyeva ve TÜRKPA Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldız’ın konuşmalarını gerçekleştirdiği açılış programı icra edildi. Açılış programı, Nahçıvan Devlet Filarmoni Oda Orkestrası konseriyle son buldu.

Aynı gün yuvarlak masa toplantıları başladı. Bu toplantılarda, üye ülkelerdeki Ulusal Gençlik Konseyleri, Gençlik STK’ları temsilcileri, Türk Üniversiteler Birliği temsilcileri ve girişimci gençler arasında çeşitli konularda istişarelerde bulunuldu. Bu toplantılarda Türk Konseyi çatısı altındaki gençlik işbirliğini güçlendirmenin yolları, üye devletlerde yaşayan gençlerin beklentileri, Türk Konseyi`nin mevcut ve gelecekteki faaliyetlerine ilişkin öneriler ile bunların gelişim perspektiflerini içeren tartışma ve değerlendirme başlıkları ön plana çıktı. Ertesi gün de devam eden toplam dört yuvarlak masa toplantısını Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman yönetti.

Program çerçevesinde katılımcılar ayrıca Nahçıvan’ın tarihi ve kültürel mirasının önemli örneklerini teşkil eden Devlet Bayrak Müzesi, Nuh Peygamber makamı, Mümine Hatun türbesi, Tarihi-Mimari Kompleksi “Han Sarayı” ve Düzdağ Fizyoterapi Merkezini ziyaret ettiler.

Programın sonunda, Genç Liderler Forumu katılımcıları ile Nahçıvan’ın gençleri arasında dostane bir futbol maçı düzenlendi.