Son Haberler
Home » Federasyonlarımız » 8. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması Sona Erdi

8. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması Sona Erdi

İstanbul’un Fethi’nin 562. yıl dönümü sebebiyle binlerce üniversite öğrencisi 1-3 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da buluştu.

Gençlik Eğitim ve Kültür Konfederasyonu (Genç-Kon), Mostar Gençlik Dernekleri Federasyonu ve İpekyolu Eğitim Uluslararası Öğrenci Derneği’nin düzenlediği ‘8. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması’ 70 şehirden, yürekleri bir çarpan 4000’e yakın üniversite öğrencisini ve on altı farklı ülkeden üniversite öğrencilerini de biraraya getirdi.

1 Mayıs Cuma günü “Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışması” Türkiye Finali ile başlayan “8. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması” 3 gün boyunca birçok etkinliğe sahne oldu.

Türkiye genelinde üniversite öğrencileri arasında yapılan Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri yarışmasının finali Semerkand Kasr-ı Ârifân Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yalova Mostar Gençlik Gönüllülerinin birinci olduğu finalde, Kocamustafapaşa Mostar Gençlik Gönüllüleri ikinci olurken Ankara-Altındağ Mostar Gençlik Gönüllüleri üçüncü oldu. Yalova Mostar Gençlik Gönüllüleri ödülünü Genç-Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir’in elinden aldı.

Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (1) Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (2) Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (3) Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (4) Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (5) Bilgi YArışması Finali - Bekir Develinin sunumuyla (6)

2 Mayıs Cumartesi günü tüm öğrenciler sabah namazı için Süleymaniye Camii’nde buluştu. Öğleden sonra ise Semerkand Kasr-ı Arifan Kültür Merkezi’nde etkinlikler devam etti. Saat 14.00’da yazar Ali Sözer, Mostar Dergisi Yayın Yönetmeni Mükerrem Mete ve Yazar Mümin Munis’in katılımıyla “Gençliğin Köprüsü: Mostar Gençlik” paneli gerçekleştirildi. Hemen akabinde ise şair-yazar Bülent Ata’nın İstanbul’un fethini farklı okumalara tabii tuttuğu söyleşisi yapıldı. Cumartesi akşamı ise etkinlikler Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğrencilerin performanslarını sahnelemesi ile son buldu.

Süleymaniye Sabah Namazı (1) Süleymaniye Sabah Namazı (2) Süleymaniye Sabah Namazı (3) Süleymaniye Sabah Namazı (4) Süleymaniye Sabah Namazı (5) Süleymaniye Sabah Namazı (6) Süleymaniye Sabah Namazı (7)DSC_0110 DSC_0163 İmza Günü (2) İmza Günü Oyun İstasyonları (1) Oyun İstasyonları (2) Oyun İstasyonları (3) Oyun İstasyonları (4) Sponsor Stand Alanı (1) Sponsor Stand Alanı (2) Sponsor Stand Alanı (3) Sponsor Stand Alanı (4) Sponsor Stand Alanı (5) Sponsor Stand Alanı (6) Sponsor Stand Alanı (7)

3 Mayıs Pazar günü; 8. Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması için bir araya gelen coşkulu gençler Haldun Alagaş Spor Kompleksinde muhabbetli saatler yaşadılar.

İstiklal Marşı ile başlayan program Kur’an tilavetiyle devam etti. Genç-Kon Genel Başkanı Ahmet Sözbilir’in açılış konuşmasından sonra sahneye sevilen ilahileri ile Servet Tekin çıktı. Servet Tekin’den sonra sahneyi sırayla  Mehmet Zeyd Yıldız, Murat Gökşen, Kafkas Halk Oyunları Ekibi, Ser İlahi Grubu aldı. Her çıkan sanatçı ile salonun heyecanını arttıkça arttı. Mostar Gençlik Kısa Film yarışma ödüllerinin de verildiği program büyük bir coşkuyla sona erdi.

İbrahim Halil Aslan Kafkas Dans Ekibi (1) Kafkas Dans Ekibi (2) Kısa Film Yarışması Ödül Mehmed Zeyd Yıldız (1) Mehmed Zeyd Yıldız (2) murat mkşen (1) murat mkşen (2) murat mkşen (3) Protokol (1) Protokol (2) Ser İlahi Korosu (2)   Sevet Tekin Somaliden Dahir Abdullahi Ahmed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir