Son Haberler
Home » Federasyonlarımız » Genç-Kon Bülteni 6. Sayısı Çıktı

Genç-Kon Bülteni 6. Sayısı Çıktı

Fethin Fatihleri

Fethin birçok anlamı var. Bunlardan bazıları; bir kent veyahut ülkeyi düşman elinden kurtarma, kapalılığı giderme, ihtilafı giderme ve zaptetme gibi anlamlardır. Fetihler, genellikle müjdeli haberler olarak kabul görmüş ve fetihlerden sonra fetihnâmeler hazırlanarak, bu muştunun duyurulması sağlanmıştır. İslam tarihine baktığımız zaman akla gelen ilk fetih, Mekke’nin fethidir. Miladi 630 yılında gerçekleştirilen bu fetih, İslam tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

Hem dini hem de siyasi olarak büyük bir öneme sahip olan diğer bir fetih İstanbul’un fethidir. Hadis-i şerif ile müjdelenen fetih, Fatih Sultan Mehmed Han’a nasip olmuştur. 53 gün süren kuşatma sonunda İstanbul 29 Mayıs 1453’te fethedilmiştir.

Fetih sadece bir şehri, bir yeri almak olarak okunmamalıdır. Özellikle Mekke Fethi’nde Peygamber Efendimiz’in gösterdiği fetih tavrı Müslümanlar için bir örnek teşkil etmektedir. Bir şehir ne kadar kalın surlarla çevrelenmiş olursa fethedilmesi mümkündür. Fakat gönüllerin fethedilmesi bu kalın surları aşmaktan daha zordur.

Bizim de amacımız gönüllerin fethidir. Bunu da fethin fatihleri ile yapabiliriz. Her bir öğrencimiz bizler için bir Fatih olma potansiyeline sahiptir. Şehri fethetmemiz bugün tekrardan mümkün olmasa bile, gönülleri fethetmemiz mümkündür. Bu bakımdan fethin fatihleri ile buna niyetlendik ve yola koyulduk. Bunun için köklerden beslenen bir nesle ihtiyaç vardı. Türkiye çapındaki eğitim gönüllülerimiz işte hep bunun için didindiler, çabaladılar, çabalıyorlar.

Kısacası Fetih bizim için kardeşliğin de adıdır. Kardeşliğimizi; 16 ülke, Türkiye’nin 72 ilinden 4.000’e yakın üniversite öğrencimizle biraraya gelerek “8. Geleneksel Uluslararası Fetih ve Gençlik Buluşması“ ile ilan ettik.
Gayret bizden dua büyüklerimizden. Yeni bültenimizde görüşmek dileğiyle…

Ahmet Sözbilir
Genç-Kon Genel Başkanı

Bülteni incelemek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir