Son Haberler
Home » GENÇKON » Hidayet Rehberimiz

Hidayet Rehberimiz

İmam Gazali hazretleri ahlakı şöyle tanımlar: “Ahlak, insan nefsinde yerleşen öyle bir melekedir ki fiiller, hiçbir fikri zorlama olmaksızın düşünüp taşınmadan bu meleke sayesinde kolaylıkla ve rahatlıkla ortaya çıkar.” İşte bu ortaya çıkan fiiller iyi olursa erdemler, kötü olursa reziletler diye adlandırılır. Cesaret ve cömertlik ya da korkaklık ve cimrilik gibi. Zaten insan hem iyi hem de kötü fiilleri işlemeye meyilli yaratılmıştır.

Peki iyi ve kötünün tanımı nasıl yapılacak ve ahlaki olmanın ilkeleri nasıl belirlenecek? Eğer ortada ilke yoksa herkes kendine göre bir tanım yapabilir ve bu sefer bir bütünden bahsedemeyiz. Geleneğimize “Bir şeyi sistematize eden, ortaya koyan kuralın, o şeyin dışında ve fevkinde (üstünde) olması gerekir.” ilkesi söz konusudur. Bir şeyin ilkesinin kendi olması ise beklenemez. İnsanın hareketleri eğer bir bütüne nispet edilirse o vakit ahlaki sıfatını almaya hak kazanır. İmam Gazali hazretleri, ahlaki değerlerin ilahi hükümler tarafından belirleneceğini söyleyerek bu bütünü işaret eder.

Müminlerin her bakımdan örneği olduğu gibi ahlaki olarak örneği de Allah Teâlâ’nın Kur’an-ı Kerim’de “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.” (Kalem, 68/4) buyurduğu Peygamber Efendimizdir. (s.a.v.) Onun ahlakını hayatına geçirmek de her Müslümanın ana vazifesi… Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde “Kıyamet gününde bana en yakın olan ve benim en sevdiğim kimse ahlakı güzel olan kimsedir” (Tirmizi) buyurmaktadır.

İnsanlığın ufku olan Peygamberimizin (s.a.v.) ahlakını öğrenmek ve yaşamak için #HidayetRehberimiz başlığı altında bir dizi faaliyet düzenledik. Amacımız hayatımızın her anında O’nun (s.a.v.) kokusunu duyabilmek.

 

Neler Yapıyoruz?

➢ Efendimizin (s.a.v) güzel ahlakını öğrenmek ve hayatımıza tatbik etmek niyetiyle Hidayet Rehberimiz Siyer Derslerine başlıyoruz. Selim Uğur ve Necmeddin Cihan Karakurt hocaların işleyeceği dersler her pazar günü 20.00’de GENÇKON YouTube kanalında yayınlanacak.

➢ Özellikle kısıtlamaların olduğu bugünlerde derslere ailecek katılmanızı, evlerimizde Efendimizin (s.a.v.) sevgisinin çoğalmasını niyaz ediyoruz.

➢ Derslerin hemen ardından, yine ailecek katılabileceğiniz ödüllü çevrimiçi bilgi yarışmaları düzenliyoruz. Soruların derste işlenen konulardan ve Mekke’de Doğan Güneş kitabından çıkacağını da hatırlatmak isteriz.

➢ Bunların haricinde çocuklarımızı 40 Hadis-i Şerif ve Naat-ı Şerif ezberlemeye davet edebiliriz. Bu şekilde evlerimizin Peygamber (s.a.v.) sevgisiyle dolmasını murat ediyoruz.

➢ Tüm programlarımızı #HidayetRehberimiz etiketiyle sosyal medyada takip edebilir, siz de bu etiket üzerinden paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

 

Yarışma Katılım Şartları

* Yarışmaya katılmak için GENÇKON YouTube kanalına üye olmak gerekmektedir. (http://www.youtube.com/genckon)

* Kanala abone olmadan yarışan yarışmacılarımız, dereceye girseler bile geçersiz sayılacaktır.

* Yarışmaya katılım için iki ekrana sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar internet bağlantısı olan 2 telefon olabilir veya 1 telefon, 1 pc veya tablet olabilir. (önerilen)

Yarışmanın soruları YouTube üzerinden canlı yayında görülecek olup, cevaplar telefondan kahoot uygulaması ile verilecektir.

* Yarışmaya katılım, canlı yayında vereceğimiz oyun kodu ile https://kahoot.it/ adresine girilip, Game Pin bölümüne oyun kodunu yazarak onaylayıp, ardından nickname bölümüne Türkçe karakter ile adınızı soyadınızı yazarak onayladıktan sonra gerçekleşmektedir. (http://youtu.be/SYbOiJmdrds) (Bu linkten bir video yardımıyla öğrenebilirsiniz.

* Katılımcılar, yarışmaya Türkçe karakter ile kendi isim soy isim ile katılmak zorundadır. Yabancı karakter, uygunsuz nickname ile katılan yarışmacılar dereceye girseler bile geçersiz sayılacaktır.

* Uzun ismi olan yarışmacılar ilk ismini kısaltarak girebilirler. Nickname bölümü belli bir karakter sayısında olduğu için duruma göre uygun nickname girilmelidir.

* Yarışmaya her yaş grubundan katılım sağlanabilir. Katılımcıların GENÇKON YouTube kanalına üye olmaları yeterlidir.

* Yarışma soruları GENÇKON Youtube kanalındaki #HidayetRehberimiz başlıklı dersler ve “Mekke’den Doğan Güneş” kitabından çıkacaktır. Katılımcıların kitabı kendilerinin temin etmesi gerekmektedir.

* Yarışmaya her yaştan çocuğunuzla katılabilirsiniz.

* Her yarışmada dereceye giren yarışmacıların, yarışma sonunda telefonlarındaki kahoot uygulamasında dereceye girdiğini (ilk 3’e) gösterir ekran görüntüsünü, iletişim bilgileri ile birlikte “bilgi@genckon.org” mail adresine göndermeleri gerekmektedir.

* Yarışmada dereceye girenlere sürpriz ödüller verilecektir.

* Dereceye girenlerin ödül ve teslim işlemleri hakkında bilgilendirme, resmi mail adresi üzerinden kendilerine geri dönüş yapılarak bildirilecektir.