Son Haberler
Home » GENÇKON » Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları Gerçekleşti

Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları Gerçekleşti

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları ilklere sahne oldu. Daha önce Ankara ve İstanbul’da yapılan program bu yıl İstanbul, Ağrı, Gaziantep, Trabzon ve Ankara olmak üzere 5 farklı noktada aynı gün yapıldı. Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları olarak düzenlenen programların içeriğini etkinlikler, söyleşiler ve sahne programları oluşturdu. Ülkemizin dört bir yanından 2200’e yakın lise öğrencisini bir araya getiren Fetih Buluşmaları gençlerin fetih şuurunu kazanmalarını ve tarih ve milli kültür şuuru vermeyi amaçlıyor.

Oyun parkurları, mangala ve geleneksel oyunlar, Osmanlı okçuluğu, sergiler ve sportif etkinliklerin gençlerle buluşturulduğu programlarda söyleşiler ve sahne programları ile gençlerin öğrenme ve eğlenmeyi bir arada yaşamaları sağlandı.

Önümüzdeki yıl Türkiye genelinden liseli gençler aynı amaçla ve daha büyük bir organizasyonla İstanbul’da bir araya gelecekler.

İstanbul

Biltek Okulları Kurtköy Kampüsü’nde gerçekleşen program Marmara ve Trakya Bölgesi’nden gelen 500 civarında gençle gerçekleşti. Etkinlik alanlarında eğlenceli vakit geçiren gençler yarışmalarda ter döktü. Sahne etkinliği Mikail Şimşek’in sunumunda gerçekleşen programda, Gençlik Kulüpleri öğrencilerinin sergilediği Ömer Halisdemir canlandırması izleyenleri 15 Temmuz’a götürdü. Farklı illerden gençlerin ilahi ve şiirlerle sahne aldığı programın sanatçı konuğu ise ilahileri ile Servet Tekin’di. Ekipler arası bilgi yarışmasında ise birinciliği Kâğıthane Semerkand Gençlik Ekibi aldı.

Ağrı

Ağrı Gençlik Merkezi’nde 400’e yakın liseli gencin katılımı ile gerçekleşen programda gençler, sahne programında Murat Gökşen’in söylediği ilahilerle ve Erzurum Dosteli Gençlik Merkezi tiyatro ekibinin sahnelediği tiyatro ile güzel zaman geçirdiler. Programda farklı illerden şiir, skeç, ilahi ile bir çok genç sahne aldı. Muş Pervane İlahi Grubu da ilahileri ile programa renk kattı. Ekipler Arası Bilgi Yarışması birincisi ise Elazığ Semerkand Gençlik Ekibi oldu.

Gaziantep

Gaziantep Semerkand Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa çevre illerden yaklaşık 350’ye yakın lise öğrencisi katıldı. Öğretim Görevlisi İsmail Göktürk programda Bitmeyen Fetih konulu söyleşi gerçekleştirdi. Mehmet Zeyd Yıldız’ın şiirleri ile sahne aldığı programa Antep ilahi grubu da ilahiler ile eşlik etti. Ekipler Arası Bilgi Yarışması birincisi ise Şanlıurfa Eyvan Semerkand Gençlik Ekibi oldu.

Trabzon

Geniş açılımlı bir programın olduğu Trabzon’da 500 civarında liseli genç programa katıldı. Ayasofya Camii gezisi ile başlayan program, Ahi Evran Camii ve Boztepe gezisi ile devam etti. Trabzon Spor Lisesi spor salonunda futbol turnuvası ve basketbol turnuvası finali gerçekleştirildi. Bilek güreşi, mas güreşi, canlı langırt ve çeşitli yarışmalarla gençler heyecanlı anlar yaşadı. Araştırmacı yazar Ali Sözer ise gençlerle Bitmeyen Fetih konulu söyleşide bir araya geldi. Çeşitli etkinlikler ile renklenen buluşmada sahne programında Razif bin Abdulaziz İngilizce ilahileri ile sahne aldı. Ekipler Arası Bilgi Yarışması birincisi ise Samsun Atakum Semerkand Gençlik Ekibi oldu.

Ankara

Ankara Semerkand Kültür Merkezi’nde Akdeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinden yaklaşık 700 gencin bir araya geldiği program etkinliklerin yanı sıra Genç Okur Dergisi editörü Mustafa Yıldız’ın Bitmeyen Fetih konulu söyleşisi ile fikrî bütünlük kazandı. Sahne programında Semerkand TV’den aşina olduğumuz Kıraathaneci Haydar tiplemesiyle Hasan Nihat Sütçü ve kum sanatının tartışmasız ustası Veysel Çelikdemir vardı. Hünkâr ilahi grubu da ilahileri ile gençlere müthiş bir ziyafet verdi. Ekipler Arası Bilgi Yarışması birincisi Ankara Pursaklar Semerkand Gençlik Ekibi oldu.