Son Haberler
Home » GENÇKON » Fetih ve Gençlik Buluşmaları Sanal Âlemde Devam Ediyor!

Fetih ve Gençlik Buluşmaları Sanal Âlemde Devam Ediyor!

Fetih ve Gençlik Buluşmalarını, salgın hastalıklara karşı alınan önlemler dolayısıyla sanal âleme taşındık.

9 Mayıs Cumartesi günü GENÇKON youtube kanalında yayınlanacak olan programı, geçmiş yılların coşkusunu aratmayacak şekilde organize ettik. Programda hem güncel faaliyetler, hem de geçmiş yıllardaki buluşmalardan kesitler sunulacak.

Fetih ve Gençlik Buluşmaları Nedir?

2007 yılında gençlere alternatif bahar şenlikleri sunabilmek amacıyla Fetih Şenliklerini başlattık. Kendi kültürel kodlarımızla uyumlu, değerlerini bilen ve sahip çıkan gençliğin eğlence anlayışına uygun aynı zamanda tarihteki fetih bilincini günümüze taşıyan mesajlarla dolu faaliyetler gerçekleştirdik.

Her geçen yıl gençlerden daha çok ilgi gören buluşmalar zaman içinde gençlerin talepleri ve ihtiyaçlara göre farklı formatlarda sürdürdük. 2017 yılına kadar İstanbul’da üç günlük yapılan faaliyetleri büyük bir sahne programıyla taçlandırmıştık. 2018 ve 2019 yıllarında 29 Nisan – 29 Mayıs tarihleri arası Fetih ve Gençlik Ayı ilan ederek Türkiye genelinde binlerce gencin katılımıyla faaliyetler düzenledik.

#BitmeyenFetih konsepti ile gerçekleştirileceğimiz etkinliklerin ana amacı halkın ruhu olan tarihi kronolojik bir tekrar olmaktan çıkartıp hayatın merkezine taşıyarak geleceği inşa ederken geçmişten güç almanın önemini vurgulamak ve gençlerde fetih bilincini oluşturmak. Çünkü #BitmeyenFetih hem bir tarih şuuru, hem kendini bilmeye atıf, hem de her bir insanın kendinin Fatih’i olması gerektiğine bir çağrıdır.

13. Fetih ve Gençlik Buluşmalarında Neler Olacak?

Bu yıl yaşanan süreçten ötürü buluşmaları sadece online platformlarda gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda; Fetihname okumaları, ders halkaları, bilgi yarışmaları, gençlerin şiir, türkü, ilahi gibi bireysel performansları, söyleşiler ve daha birçok program düzenlenecek. Ayrıntılı bilgi için GENÇKON sosyal medya hesapları takip edebilirsiniz. 

9 Mayıs Açılış Programı

  • Kur’an-ı Kerim Tilaveti
  • Fetihten Mana Ne? / Sabahattin Aydın
  • Beyitlerden Fethe / Ali Yurtgezen
  • Sahne Gençlerin / Mustafa Erdemir – Tahsin ve Talha Kurtuluş
  • Bitmeyen Fetih Gösterisi / İsmail Hakkı
  • Fetih ve Gençlik Buluşması Nostaljisi
  • Fatih Sultan Mehmed Han Türbe Ziyareti
  • Fethin Ayı “Mayıs”